click to enable zoom
searching...
We didn't find any results
haritayı Aç
Görünüm Roadmap Satellite Hybrid Terrain Benim Konumum Tam Ekran Geri İleri

Gelişmiş Arama

More Search Options
We found 0 results. View results
Gelişmiş Arama
More Search Options
we found 0 results
Your search results

Yabancıya Gayrimenkul Satışı

Gönderen admin Tarih: Mart 21, 2019
| 0

Yabancıya Gayrimenkul Satışı

Yabancıların Türkiye’de mülk edinmesinin önünde büyük engel teşkil eden şartlar kaldırılmış ve yabancıların Türkiye’de emlak ve arazi alım satışı kolaylaşmıştır.

Gayrimenkul almak isteyen bir yabancı, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından belirlenmiş “Türkiye’de Taşınmaz ve Sınırlı Ayni Hak Edinebilen Ülkeler”den birisinin vatandaşı olmalıdır. Ayrıca, bir yabancının taşınmaz satın almadan önce ikamet izni almasına gerek yoktur.

Yabancı Tüzel Kişilere Gayrimenkul Satışı

bir şirketin Türkiye’de gayrimenkul talep edebilmesi için, şirketin, kendi ülkesindeki mevzuatlara tamamen uygun olması şartı aranır. Bunun yanında, Türkiye’de taşınmaz edinebilecek şirketler; Türk Petrol, Turizmi Teşvik, Endüstri Bölgeleri, kanunlarında belirtilen kıstasları taşımaları gerekir. Bu üç kanunda belirtilen kıstasları taşıyan ve kendi ülkesinde herhangi bir mevzuat sorunu yaşamayan tüzel kişiliklerin Türkiye’de gayrimenkul satın almalarının önünde herhangi bir kısıtlama bulunmaz.

İzlenecek Yol

yabancılara ev satışı prosedürü

yabancılara ev satışı prosedürü

Yabancıya yapılacak gayrimenkul satış işlemleri, bağlı bulunan şehir merkezi veya ilçedeki tapu müdürlüğünde halledilebilir. Tapu müdürlükleri, gayrimenkul devir teslim işlemleri için genellikle öğleden önce sıra verirler. Dolayısıyla böyle bir işlemi öğleden sonraya sarkıtmamakta fayda var. Ayrıca, taraflardan birisi Türkçe bilmiyorsa, satış işlemleri esnasında yeminli tercüman bulundurma şartı aranır. Satış için gerekli olan belgeler, Tapu ve Kadostro Genel Müdürlüğü’nün İnternet sitesinde belirtilmiştir.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre;

Türkiye genelinde 2018 Eylül ayında konut satışları 127 bin 327 oldu. Bu konutların 5 bin 615 tanesi yabancılara satıldı. En çok konut İstanbul’da satıldı. Megakentte Eylül 2018’de 20 bin 216 adet konut satışı yapıldı.

Yabancıya konut satışı uçuşa geçti; Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 151,1 oranında arttı. Yabancılar, Türkiye’den Eylül ayında 5 bin 615 adet konut satın aldı.

Yabancılara yapılan konut satışlarında, Eylül 2018’de ilk sırayı 1 bin 799 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul 1.038 konut satışı ile Antalya, 424 konut satışı ile Bursa, 386 konut satışı ile  Ankara  ve 333 konut satışı ile Yalova takip etti.

En çok konutu yine Irak vatandaşları aldı. 2018 Eylül ayında Irak vatandaşları Türkiye’den toplam 1.351 adet konut aldı. Irak’ı sırasıyla, 538 konut ile İran, 360 konut ile Kuveyt, 312 konut ile Suudi Arabistan ve 299 konut ile Almanya izledi.

araplara emlak satışı

araplara emlak satışı

Yabancıların Türkiye vatandaşlığına geçişiyle ilgili yapılan düzenlemelerde; Türkiye vatandaşlığına hak kazanmak için öngörülen sabit sermaye tutarı 500 bin dolar, Ayrıca Türkiye’de gayrimenkul sahibi yabancıların vatandaşlığa geçişi için gereken asgari taşınmaz bedeli de 250 bin dolar olarak belirlendi.

Hükümet, yabancıların Türk vatandaşlığı almak için karşılamak zorunda olduğu mali ve yatırım kriterlerini de düşürmüştü. 250 bin dolar tutarında taşınmazı tapu kayıtlarına üç sene satılmaması şerhi konulmak şartıyla satın alan yabancı vatandaşlar Türk vatandaşı olabilecek.

500 bin dolar sabit sermaye yatırımı yapanlar ile 500 bin dolar mevduatı üç sene süreyle Türk bankalarında tutan veya devlet tahvili alana da vatandaşlık verilecek. Gayrimenkul yatırım fonu katılma payı almak suretiyle vatandaşlık kazanılabilmesi için öngörülen tutar sınırı da 500 bin dolar. İstihdam oluşturma yoluyla vatandaşlık kazanılabilmesi için sınır da 50 kişi.

Vatandaşlık kazanma başvuruları ile ilgili süreci takip etmek amacıyla İçişleri Bakanlığı bünyesinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı temsilcilerinden oluşan komisyon kurularak özel ofis açılacak.

yabancılara ev satışı prosedürü

yabancılara ev satışı prosedürü

“tekoda.net”   ve    “residences.com.tr”  ailesi olarak

Emlak sektöründe yılların tecrübesiyle, uzman kadromuz ve geniş portföyümüzle sizlere hizmete hazırız.

*Seçkin Emlak, Gayrimenkul ve Projeler için Özel olarak tasarlanmış,

*Kiralık ve Satılık Rezidanslar için en önemli alım satım kurumu olarak seçkin ve potansiyeli yüksek müşteri portföyünden oluşan çalışmalarıyla;

residences.com.tr ile

Alım ve satımlarda güvenilir bir şekilde işlemlerinizi gerçekleştirip hiçbir tarafın mağdur olmamasını sağlayan ticaret imkanı sunarak,

Uzman ekibiyle gayrimenkulünüzün değerini belirleyip alıcının ve satıcının kârını katlayarak ve gayrimenkulünüze değer katarak,

Alım ve satımlarınızın piyasadan daha hızlı ve güvenli bir şekilde satılmasını sağlayarak,

*Çalışmalarımızla ve iş ahlakımızla

*Hızlı ve uzman ekibimizle

tekoda.net ile;

HİZMETİNİZDEYİZ…

 

emlak, yabancıya gayrimenkul satışı , YATIRIM, İstanbul, gayrimenkul, tekoda.net, residences.com.tr, kiralık, satılık, Yabancıya konut satışı, Yabancı yatırımcı, yabancıya konut satışı, yabancılara konut satışı, yabancılara emlak satış siteleri, yabancılara gayrimenkul satışı, yabancılara ev satışı prosedürü, araplara emlak satışı,конхотомиямрт гипофиза сделать

Yorum Yap

Your email address will not be published.

Karşılaştırma Listesi